• Środa, 24 kwietnia 2024

Plomby naprawdę zapobiegają próchnicy zębów

Lakiery od dawna są rutynową częścią profilaktycznej opieki stomatologicznej dla dzieci. Co najmniej od lat 70. ubiegłego wieku plomby umieszcza się na zębach dzieci, aby zapobiec powstawaniu ubytków i próchnicy.

Czym są plomby na zębach?

Celem stosowania plomb jest zapobieganie próchnicy poprzez uniemożliwienie bakteriom powodującym próchnicę gromadzenia się w głębokich bruzdach zębów trzonowych, które mogą być trudniejsze do czyszczenia. Uszczelniacze mogą być wykonane z kilku materiałów w kolorze zęba: najbardziej powszechny jest materiał na bazie żywicy, a następnie szkło-jonomer (GIC). Materiał uszczelniający ma postać płynną i jest utwardzany (utwardzany) na miejscu na zębie. Plomby powinny być stosowane do zębów trzonowych, jak tylko się pojawią, zwykle około dziesiątego roku życia. Wbrew pogłoskom, materiały uszczelniające nie zawierają substancji chemicznej BPA i nie narażają dzieci na długotrwałe działanie BPA.

Jak długo one trwają?

Uszczelniacze mogą trwać tak długo, jak 5 lat, a wiele z nich trwa nawet dłużej, aż do dorosłości. Wykazano, że uszczelniacze na bazie żywicy utrzymują się znacznie dłużej niż uszczelniacze szkło-jonomerowe, ale uszczelniacze szkło-jonomerowe mają tę dodatkową zaletę, że powoli uwalniają fluor, który wzmacnia szkliwo zębów, a zatem może pomóc w zapobieganiu próchnicy. Uszczelniacze na stałych zębach trzonowych zmniejszają liczbę ubytków o ponad 80 procent.

Dlaczego nie wykonuje się ich u dorosłych?

Lakowanie zębów zaleca się dzieciom, które są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia ubytków, np. tym, które nie wyrobiły sobie jeszcze prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej. American Dental Association faktycznie zaleca, że wszystkie dzieci i młodzież dostać uszczelniacze, bez względu na postrzegane wyższe ryzyko ubytków. Istnieje niewiele wiarygodnych dowodów na skuteczność plomb w zapobieganiu próchnicy zębów u dorosłych, więc bardzo rzadko stosuje się je u dorosłych. To powiedziawszy, wielu dorosłych nadal mają swoje uszczelniacze, które otrzymali jako dzieci, i tak długo, jak uszczelniacz jest obecny, powinien nadal być skuteczny.