• Środa, 24 kwietnia 2024

W jaki sposób prawo do jedzenia wspiera zdrowie jamy ustnej

Odżywianie odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu jamy ustnej. Dobrze odżywiając się, dbasz o zęby, dziąsła i jamę ustną jako całość. Ponadto, jedząc w odpowiednim czasie, możesz mieć pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Oto kilka informacji na temat tego, w jaki sposób właściwe odżywianie może wspierać zdrowie Twojej jamy ustnej.

Cukier prowadzi do próchnicy zębów (Tooth Decay)

Każde jedzenie lub napój zawierający cukier sprzyja próchnicy zębów. Dlatego wielu dentystów mówi pacjentom, aby unikali słodyczy, napojów gazowanych i podobnych produktów, ponieważ są one zasadniczo przeznaczone do szkodzenia zdrowiu zębów i dziąseł.

Oznacza to jednak, że nawet zdrowe opcje, takie jak owoce i wiele warzyw, mogą zaszkodzić zdrowiu jamy ustnej. Można jednak częściowo przeciwdziałać temu, wybierając żywność i napoje o niskiej zawartości cukru, wodę pitną po spożyciu żywności lub innych napojów, a także żucie gumy bez cukru. Ponadto regularne szczotkowanie zębów może pomóc w zapobieganiu przyklejania się cukru do zębów i jamy ustnej, co ogranicza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów.

Przekąski nie są idealne dla zdrowia jamy ustnej

Za każdym razem, gdy jesz, dajesz cząsteczkom jedzenia szansę utknąć między zębami. Ograniczając liczbę przekąsek, które spożywasz w ciągu dnia, ograniczasz swoją ekspozycję na żywność, która może zaszkodzić zębom i dziąsłom.

Ponadto, produkcja śliny jest generalnie ograniczona podczas przekąski w porównaniu z ilością, jaką spożywasz w trakcie rzeczywistego posiłku, więc nie jest ona tak efektywna w zmywaniu cząsteczek jedzenia. Często dzieje się tak dlatego, że okres jedzenia jest o wiele krótszy, więc organizm nie ma szans na zwiększenie produkcji śliny.

Jeżeli musisz przekąsić, wybieraj zdrowe jedzenie z niską ilością cukru. Dodatkowo, po zakończeniu jedzenia, pij dużo wody, pozwalając na wypłukanie cząsteczek jedzenia lub żucie gumy bez cukru, co daje możliwość zwiększenia produkcji śliny.

Żywność może pomóc Twoim zębom

Właściwe odżywianie jest niezbędne, jeśli chcesz zachować zdrowe zęby, dziąsła i jamę ustną. Organizm ludzki potrzebuje różnych witamin i minerałów, aby utrzymać dobre zdrowie jamy ustnej, a spożywanie zrównoważonej diety może pomóc zapewnić Ci wszystko, czego potrzebujesz. Często oznacza to spożywanie całych ziaren, warzyw, owoców i chudych źródeł białka.

Odżywianie odgrywa dużą rolę w zdrowiu jamy ustnej, dlatego należy pamiętać o wyborze żywności i napojów. Jeśli nie jesteś pewien, czy dokonujesz mądrych wyborów, porozmawiaj z dentystą. Chętnie udzieli Ci wskazówek.