• Środa, 29 maja 2024

5 Powodów, dla których warto zabrać dziecko do dentysty dzisiaj

W momencie, gdy Twoje dziecko zacznie migać uśmiechem uzębienia, zaczynasz się zastanawiać, kiedy powinno odwiedzić dentystę. Dziś przyjrzymy się 5 powodom, dla których warto zabrać dziecko do dentysty. Mimo że rodzice bardzo troszczą się o zdrowie swojego dziecka w tych wczesnych latach, często nie zwracają uwagi na zdrowie stomatologiczne. Podczas gdy Ty jesteś zajęty świętowaniem wszystkich pierwszych chwil, nie zapomnij o pierwszej wizycie dentystycznej swojego dziecka. Czekanie na pojawienie się wszystkich ząbków lub pojawienie się u dziecka ubytków lub płytki nazębnej jest całkowicie nie do przyjęcia! Stąd jedno ważne pytanie, które należy zadać:

Kiedy należy zacząć zabierać dziecko do dentysty?

  1. Według American Academy of Pediatrics i American Dental Association dzieci powinny odwiedzić dentystę dziecięcego przed ukończeniem pierwszego roku życia i nie później niż w wieku dwóch lat. Według Akademii Stomatologii Ogólnej (AGD) najlepszy czas na wizytę dziecka u stomatologa to sześć miesięcy po pojawieniu się pierwszego zęba. Pierwsza wizyta nie polega wyłącznie na profilaktyce lub badaniu dziecka na obecność choroby stomatologicznej. Zamiast tego jest to raczej badanie wody.
  2. Dzieci, które nie przychodzą do dentysty, dopóki nie wystąpi u nich próchnica lub ubytki są bardziej narażone na strach przed tym doświadczeniem. Podczas tych pierwszych wizyt dziecko zapoznaje się z fotelem i sprzętem dentystycznym. W gabinecie pediatrycznym znajdują się kolorowe zabawki, gry wideo i gadżety dla małych pacjentów, które sprawiają, że czują się oni komfortowo. Każda wizyta u dentysty eliminuje strach i w zdrowy sposób wprowadza dziecko do gabinetu, personelu i otoczenia.
  3. Innym ważnym powodem wizyty w gabinecie stomatologicznym dla dzieci jest zapoznanie się z opieką stomatologiczną dzieci. Ta pierwsza wizyta edukuje rodziców na temat takich problemów jak próchnica zębów butelki z dzieckiem. Bardzo korzystne jest zapoznanie się z wzorcami karmienia, nawykami ssania palców i smoczka, fazą ząbkowania oraz praktykami opieki stomatologicznej zalecanymi dla dziecka. Jako rodzic, to bardzo uspokajające, że profesjonalista odpowiada na Twoje pytania i prowadzi Cię w zakresie zdrowia Twojego dziecka.
  4. Co więcej, dentysta kontroluje i wcześniej wychwytuje wszelkie oznaki nieprawidłowości w jamie ustnej dziecka. Często łatwiej jest leczyć problem, jeśli jest on zdiagnozowany we wcześniejszych etapach. Regularne badania jamy ustnej zapewniłyby zdrowe dziąsła, szczęki i ukąszenia. Wszelkie problemy związane ze strukturą szczęki lub zębów dziecka mogą wpływać również na jego zdolność mówienia.
  5. Rodzice często ignorują te wczesne wizyty u dentysty, mówiąc, że zęby w tym wieku są po prostu tymczasowe. Jest to błędny sposób myślenia, ponieważ zęby stałe zaczynają rosnąć razem z tymczasowymi. Dentysta nie tylko bada widoczne zęby, ale także sprawdza, co kryje się wewnątrz dziąseł.

Zabieramy dziecko do dentysty co sześć miesięcy

Idealnie byłoby, gdyby dziecko odwiedzało dentystę raz na pół roku po pierwszej wizycie. Można oczekiwać, że dentysta będzie liczył zęby dziecka i szczotkował je pastą do zębów podczas kolejnych wizyt. Umów się na wizytę u dentysty już dziś!