• Środa, 29 maja 2024

Dorośli i aparat na zęby: Co musisz wiedzieć

Dorośli dostający aparat ortodontyczny nie jest już rzadkim wydarzeniem. Osiągnięcia w dziedzinie ortodoncji i stomatologii estetycznej sprawiły, że procedury wyrównywania zębów nie ograniczają się już tylko do dzieci i młodzieży. Tak więc, jeśli zacząłeś mieć obawy o wygląd swojego uśmiechu i zastanawiasz się, czy możesz dostać aparat ortodontyczny jako osoba dorosła, odpowiedź jest duża, brzmiąca TAK!

Wcześniej nie czułam, że potrzebuję aparatu, ale teraz mam obawy...

Jest to powszechna reakcja dorosłych, którzy dostają aparat na zęby. Być może nie byłaś tak świadoma żadnych problemów stomatologicznych we wczesnych latach życia, jednak obecnie ortodonci są bardziej wykwalifikowani i poinformowani niż kiedykolwiek wcześniej. Około 1 miliona dorosłych osób w USA i Kanadzie ma aparat ortodontyczny na zębach. Zgodnie z danymi Amerykańskiego Stowarzyszenia Ortodontów, jedna piąta osób noszących aparaty ma ponad 18 lat. Dowodzi to, że nie ma odpowiedniego wieku do założenia aparatu.

Moja wcześniejsza praca ortodontyczna wymaga aktualizacji

Ponadto, niektórzy dorośli w dzieciństwie zakładali aparaty ortodontyczne, ale z czasem ich zęby mogły się ponownie przesunąć. To prawda, że jako osoba dorosła nie jesteś już w fazie wzrostu, ale nasze zęby mają tendencję do lekkich przesunięć przez całe życie. Aparat ortodontyczny może rozwiązać kilka problemów z ułożeniem zębów, takich jak krzywe zęby, zatłoczony uśmiech, nadmierne ugryzienia, niedopasowane szczęki i źle ustawione szczęki. Problemy te nie są tylko nieprzyjemne z powodów kosmetycznych, ale mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej i mowę. Trudno jest szczotkować i nitkować krzywe lub nakładające się na siebie zęby, a czasami może to zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób jamy ustnej.

Czy mogę dostać aparat ortodontyczny jako osoba dorosła?

Ważne jest, aby wyjaśnić kilka rzeczy dorosłym osobom noszącym aparat ortodontyczny. Po pierwsze, należy pamiętać, że nie jesteś już w fazie rozwoju, a Twoje kości już nie rosną. Aby osiągnąć pewne zmiany strukturalne, Twój lekarz ortodonta może omówić chirurgię jamy ustnej jako opcję, jeśli Twoja sytuacja tego wymaga. Uzyskanie pożądanych rezultatów może również zająć więcej czasu. Podczas gdy czas trwania leczenia zależy od przypadku, leczenie ortodontyczne dla dorosłych różni się od leczenia ortodontycznego dla dzieci. Podobne leczenie, które może trwać od 6 miesięcy do 1 roku dla dziecka może trwać do 2 lat dla osoby dorosłej. Każda sytuacja różni się w zależności od Państwa potrzeb.

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne / prostowanie zębów, pomocna może być rozmowa z dentystą o dodatkowych krokach w kierunku dobrego stanu zdrowia zębów. Na przykład, pomocna może być wizyta u periodontologa, specjalisty zajmującego się problemami związanymi z dziąsłami i innymi twardymi i miękkimi tkankami jamy ustnej. Periodontolog może zająć się takimi problemami jak cofanie się dziąseł i utrata kości, jeżeli stanowią one problem w Twojej sytuacji.

Na szczęście, dorośli otrzymujący aparat ortodontyczny mogą teraz wybierać z szerokiej gamy opcji prostowania zębów. Minęły już czasy, kiedy trzeba było iść na kompromis z tradycyjnym, nudnym aparatem ortodontycznym. Teraz druty i metalowe klamry stały się mniej zauważalne. Możesz nawet dodać trochę iskry do swojego uśmiechu, dodając kolorowe gumki do swoich aparatów. Kolorowa ceramika i przezroczyste plastikowe klamry są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby były one niepozorne.