• Środa, 24 kwietnia 2024

Dlaczego implanty kosztują tak dużo?

Implanty stomatologiczne są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naturalne i funkcjonalne uzupełnienia brakujących zębów, ale ta doskonałość może wiązać się z wysoką ceną. Wymiana brakujących zębów może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, wygląd i pewność siebie przez wiele lat, więc uważamy, że jest to opłacalna inwestycja bez względu na wszystko, ale oto podział kosztów.

Więc dlaczego implanty są tak drogie? Po pierwsze, porównywanie cen implantów stomatologicznych nie jest jak porównywanie cen nowego samochodu. Implanty stomatologiczne to nie tylko przedmioty, to także usługa w postaci leczenia stomatologicznego. Porównywanie cen implantów stomatologicznych przypomina raczej zakupy niestandardowego pomostu na podwórko. Koszt będzie zależał od zaangażowania czasowego i umiejętności stolarza, wybranych materiałów i stanu miejsca, w którym ma być zbudowany.

Zacznijmy od materiałów

Sam implant stomatologiczny może wyglądać jak śruba, ale nie jest to coś, co można kupić w sklepie z narzędziami. Implanty stomatologiczne są wykonane ze stopu tytanu. Ten wytrzymały rodzaj metalu jest biokompatybilny i łączy się z kością (w procesie zwanym "osseointegracją"). To właśnie pomaga implantowi zakotwiczyć się bezpiecznie w kości szczęki, podobnie jak korzeń naturalnego zęba. Dokładne formuły stopu tytanu stosowanego obecnie w implantach stomatologicznych są wynikiem wieloletnich badań klinicznych i prób. Niektóre rodzaje implantów są droższe od innych (podobnie jak różne rodzaje drewna wpływają na cenę drewna, z którego wykonano taras na podwórku).

Drugą częścią implantu jest korona. Jest to część, która wygląda jak prawdziwy ząb i jest widoczna powyżej linii dziąseł. Korony te, podobnie jak zwykłe korony dentystyczne, służą do leczenia spróchniałych lub złamanych zębów. Są one wykonane ze specjalnych rodzajów ceramiki lub porcelany, które wyglądają i są odczuwane jak naturalne zęby.

dentysta

Czas i umiejętności

Na szczęście wraz ze wzrostem popularności implantów stomatologicznych wzrosła też liczba stomatologów, którzy zostali przeszkoleni w ich zakładaniu. Wielu z nich ma już wieloletnie doświadczenie we wszczepianiu implantów stomatologicznych w celu uzyskania długotrwałego uśmiechu. W porównaniu z innymi procedurami leczenie implant ologiczne nie należy jednak do najszybszych. W większości przypadków zabieg trwa kilka wizyt, a pomiędzy nimi zwykle wymagany jest czas gojenia. Koszt implantów stomat ologicznych obejmuje czas poświęcony przez stomatologa i jego personel. Podobnie jak w przypadku budowy podwórka, należy liczyć się z koniecznością opłacenia rzemieślnika i ewentualnych asystentów za ich czas.

Miejsce osadzenia

Łatwość umieszczenia implantów stomatologicznych zależy od konkretnego stanu jamy ustnej. Proces planowania leczenia będzie obejmować zdjęcia rentgenowskie i skany, aby dać dentyście dokładne wyobrażenie o tym, co jest gdzie w jamie ustnej. Na przykład u niektórych osób, które od dłuższego czasu nie mają zębów, dochodzi do utraty grubości kości w szczęce. W takiej sytuacji może być konieczne przeszczepienie kości, aby odbudować ją przed wszczepieniem implantu. Pomyśl o tym w ten sposób: pomost na stromym wzgórzu wymaga większego wsparcia niż pomost na płaskim trawniku, a to dodatkowe wsparcie kosztuje nieco więcej czasu i materiałów.

Żadna wartościowa inwestycja w Twoje zdrowie nie powinna być uważana za zbyt kosztowną. A żadna inna opcja wymiany zębów nie dorównuje trwałości, użyteczności i wygodzie implantów stomatologicznych. To jedyna metoda leczenia, dzięki której naprawdę poczujesz się, jakbyś odzyskał swoje zęby!