• Środa, 29 maja 2024

Zapytaj swojego dentystę: Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej?

Chcemy podzielić się kilkoma pomocnymi wskazówkami na temat tego, jak można zmniejszyć ryzyko rozwoju potencjalnie niszczycielskiego i śmiertelnego raka.

Rzuć tytoń

Palenie i żucie tytoniu drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej. W rzeczywistości używanie tytoniu odpowiada za około 60 procent przypadków raka jamy ustnej, co pokazuje, jak bardzo może on być ryzykowny dla zdrowia jamy ustnej.

Rzucając palenie, możesz zmniejszyć swoje szanse na rozwój choroby, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych chorób, w tym choroby serca i raka płuc.

Należy również zauważyć, że nie udowodniono, aby alternatywy dla tytoniu, takie jak opary czy e-papierosy, były zdrowsze, więc rezygnacja z niego może nie zapobiec rakowi jamy ustnej.

Unikaj nadmiernego spożywania alkoholu

Picie dużych ilości alkoholu jest kolejną czynnością, która zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej. Alkohol może podrażniać twoją jamę ustną, szczególnie jeśli pijesz trzy do czterech drinków dziennie. Ograniczając się do jednego drinka dziennie (jeśli jesteś kobietą) lub dwóch drinków (jeśli jesteś mężczyzną) możesz zmniejszyć swoje ryzyko.

Zmniejsz swoje szanse na otrzymanie HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to grupa wirusów, z których niektóre zwiększają szanse na rozwój pewnych form raka. Choroba ta może żyć w twoich ustach i powodować zmiany, które prowadzą do raka, a wielu ludzi nie wie, że go mają.

Jeśli jesteś uprawniony, weź pod uwagę szczepionkę przeciw wirusowi HPV. W przeciwnym razie uprawianie bezpiecznego seksu może zmniejszyć Twoje szanse na złapanie wirusa HPV.

Zobacz się z dentystą

Mniej więcej co czwarta osoba, u której zdiagnozowano raka jamy ustnej, nie ma rzeczywistych czynników ryzyka, a regularne wizyty u dentysty ogólnego mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Aby wykryć zmiany w jamie ustnej, które mogą być oznaką raka jamy ustnej, należy umawiać się na wizyty u dentysty z Prairieville dwa razy w roku. W ten sposób profesjonalny zespół może monitorować stan Twojej jamy ustnej i podejmować działania, jeśli coś się zmieni.

Ponadto, utrzymując swoje regularne wizyty u dentysty, zwiększasz prawdopodobieństwo, że w przypadku zachorowania na raka jamy ustnej, zostanie on wcześnie wykryty. Zwiększa to Twoje szanse na skuteczne leczenie i przeżycie tego, co może być śmiertelną chorobą.