• Środa, 29 maja 2024

Nie tylko Wróżka Zębuszka: Tradycje dentystyczne dla dzieci

Wróżka Zębuszka jest ważnym narzędziem pomagającym dzieciom poradzić sobie z potencjalnie przerażającym doświadczeniem utraty zębów. Ten mit dentystyczny, mimo że powstał stosunkowo niedawno - najwcześniejsza drukowana wzmianka o Wróżce Zębuszce pochodzi z lat 20. ubiegłego wieku - szybko stał się zjawiskiem kulturowym w wielu krajach i prawdopodobnie ma swoje korzenie w starszych opowieściach ludowych i wierzeniach dotyczących dziecięcych zębów. Jest on szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Danii.

Włóż zgubiony ząbek pod poduszkę, a Zębowa Wróżka zabierze go i wymieni na pieniądze! Jest to prosta, łatwa i popularna metoda wśród dzieci, ich rodziców i dentystów. Nie jest to jednak jedyna współczesna legenda o utracie zęba. Na całym świecie istnieje wiele innych współczesnych mitów dentystycznych.

W wielu krajach hiszpańskojęzycznych dziecko wkłada ząbek pod poduszkę lub do szklanki z wodą, a mysz (często nazywana "El Ratoncito Pérez", choć może się to różnić w zależności od kraju) przychodzi w nocy, aby zabrać ząbek i zostawić w jego miejsce pieniądze. We Francji tradycja jest bardzo podobna, tylko mysz nazywa się "Le Petite Souris" (dosłownie "Mała Mysz"). Jednym z możliwych wyjaśnień wyboru myszy są inne tradycje historyczne, kiedy to ząb ofiarowywano myszy w nadziei, że nowy ząb dziecka wyrośnie tak silny jak u gryzonia. W rzeczywistości niektóre dzieci robią to do dziś.

Inne tradycje dentystyczne również dotyczą zwierząt. Niektóre dzieci mieszają swój ząb z mięsem i karmią nim psa, mając nadzieję, że ich nowy ząb będzie tak silny jak psi. W innych rejonach ząb jest rzucany na dach, a dziecko prosi jakieś zwierzę (od ptaka po wiewiórkę), aby go zastąpiło. W jednej z nepalskich tradycji dzieci zakopują swój ząb, aby ukryć go przed ptakami.

Dzieci w Nepalu nie są jedynymi, które zakopują lub rzucają swoje zęby. Dzieci w Chinach i Japonii kładą dolne zęby na dachu, a górne w ziemi lub u stóp łóżka, aby nowe zęby rosły prosto. W Egipcie i wielu innych krajach Bliskiego Wschodu dziecko rzuca utracony ząb w stronę słońca, mając nadzieję, że zastąpi go jasny ząb dorosłego.

Istnieje wiele różnych tradycji związanych z utratą przez dzieci zębów. Prawdopodobnie mają one na celu pomóc dzieciom ominąć to potencjalnie bardzo przerażające doświadczenie. Każde dziecko martwiłoby się, gdyby jego zęby zaczęły wypadać bez wyjaśnienia. Normalizacja tego doświadczenia sprawia, że są one w stanie oczekiwać go z niecierpliwością jako znaku dorosłości. Dentyści uwielbiają takie tradycje, ponieważ pomagają one przygotować dzieci do życia w zdrowiu zębów i często nadają przyjazną twarz opiece stomatologicznej.