• Środa, 29 maja 2024

Guma do żucia może pomóc Twoim zębom

To znaczy, jeśli guma jest bez cukru. Niestety, guma z cukrem nadal nie jest dobra dla Twoich zębów. Wyklucz ją z diety! Guma bez cukru może jednak pomóc w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej i czystych zębów, a także może być skutecznym uzupełnieniem pielęgnacji zębów. Dzieje się tak na kilka sposobów.

Główna korzyść stomatologiczna płynąca z żucia gumy (bez cukru lub innej) polega na pobudzaniu jamy ustnej do produkcji śliny. Ślina neutralizuje kwasowość produkowaną przez bakterie w jamie ustnej i może pomóc w powstrzymaniu próchnicy zębów. Kiedy jesz, bakterie w twojej jamie ustnej również jedzą i produkują odpady w postaci kwasu. Jeśli żujesz gumę po jedzeniu, może to pomóc Twojej jamie ustnej znacznie szybciej wrócić do normalnego stanu. Dlatego też ważne jest, aby wybierać gumy bez cukru - gumy z cukrem będą po prostu karmić więcej bakterii i produkować więcej kwasu, co oznacza, że mogą one pogorszyć sytuację.

Jeśli cierpisz na suchość w jamie ustnej, żucie gumy może pomóc złagodzić jej objawy. Dzieje się tak, ponieważ efekt ślinotwórczy żucia w naturalny sposób zwalcza główną przyczynę suchości jamy ustnej, jaką jest niewystarczająca produkcja śliny. Jeśli cierpisz na chroniczną suchość w jamie ustnej, powinieneś skonsultować się z dentystą, jednak guma bez cukru może być prostym rozwiązaniem na tymczasową suchość.

Żuta po posiłku, guma bez cukru może również pomóc w utrzymaniu czystych zębów poprzez usuwanie kawałków jedzenia przyklejonych do zębów. Niektóre odmiany mogą odświeżyć oddech, a inne twierdzą, że wybielają zęby, choć zalecamy, aby zrobić należytą staranność, aby przyjrzeć się tym twierdzeniom.

Podczas gdy wszystkie bezcukrowe gumy będą miały korzystny wpływ, nadal zalecamy szukać gumy z American Dental Association Seal. Guma z tym symbolem udowodniła, poprzez próby i badania, że jest dobra dla Twoich zębów i dlatego jest godna zaufania na pierwszy rzut oka.

Należy pamiętać, że guma do żucia nie może i nie powinna zastępować standardowej higieny jamy ustnej! Powinna być stosowana jako uzupełnienie pielęgnacji zębów, a nie jako jej główne źródło. Guma bez cukru, choć może pomóc w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej, nie jest substytutem szczotkowania zębów dwa razy dziennie i nitkowania.