• Środa, 29 maja 2024

Wzmocnij swoje zęby dzięki serowi

Jako pacjent dentystyczny, możesz być bardziej przyzwyczajony do słuchania, które pokarmy są złe dla zębów, a nie dobre dla nich. O ile wszyscy powinniśmy wiedzieć, że pokarmy kwaśne lub o wysokiej zawartości cukru są szkodliwe dla zębów, to czy wiesz, że wykazano, iż ser jest dobry dla Twoich zębów? Jeśli ten szczególny mleczny przysmak jest jedną z Twoich ulubionych przekąsek, oto jak możesz wykorzystać zapobieganie próchnicy zębów, aby uzasadnić spożywanie większej jego ilości!

Nowa odkryta super moc sera wzmacniająca zęby jest wynikiem badania przeprowadzonego przez Academy of General Dentistry. W badaniu wzięto pod uwagę kilka produktów mlecznych, w tym mleko, jogurt i ser, i zmierzono wpływ spożywania każdego z nich na Ph jamy ustnej danej osoby. (Skala Ph mierzy jak kwaśna, zasadowa lub zasadowa jest dana substancja).

zeby

Co Ph ma z tym wspólnego? Kwasy lub substancje o niskim Ph są największymi wrogami szkliwa zębów, które jest twardą zewnętrzną powłoką zębów. Kwasy mogą niszczyć tę warstwę, odsłaniając bardziej wrażliwe warstwy znajdujące się pod nią i dając bakteriom wywołującym infekcje i choroby dziąseł miejsce do rozwoju. Kwasy można znaleźć w owocach cytrusowych i dietetycznych napojach gazowanych, a są one produktem ubocznym spożywania cukru przez bakterie. Jednym z celów śliny jest przywrócenie równowagi Ph w jamie ustnej po spożyciu tego typu pokarmów.

Badanie wykazało, że poziom Ph w ustach uczestników był podwyższony przez 30 minut po spożyciu sera cheddar. Wyniki te pokonały nawet inne produkty mleczne w badaniu: zarówno mleko jak i jogurt podniosły poziom Ph w ustach tylko na 10 minut każdy. Przyczyną tego efektu był fakt, że ser wspomaga produkcję śliny, a także zawiera wapń i białko, które są budulcem zdrowej jamy ustnej i zapobiegają próchnicy zębów.

Zdajemy sobie sprawę, że ser nie jest najbardziej "przyjaznym dla diety" produktem spożywczym, ale dobrą wiadomością jest to, że badanie AGD wykazało, że wystarczy tylko 1/3 uncji (9 g) sera, aby spowodować zmianę Ph, która może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów. Dodanie odrobiny sera do swojej rutyny spożywania przekąsek może pomóc w zapobieganiu ubytkom!