• Środa, 24 kwietnia 2024

Zapytaj swojego dentystę: Nie pozwól, by zły oddech zrujnował ci dzień!

Jeśli masz nieświeży oddech lub halitozę, te intymne chwile mogą nie być tak przyjemne. Nikt nie chce, aby ktoś się odsunął, kiedy rozmawia lub wprowadza się w celu pocałunku. Na szczęście są rzeczy, które można zrobić, aby utrzymać świeży oddech. Oto, co musisz wiedzieć.

Praktyka Dobrej Higieny Stomatologicznej

Zła higiena zębów jest główną przyczyną nieświeżego oddechu. Jeśli nie szczotkujesz i nie używasz regularnie nici dentystycznej, uwięzione cząsteczki jedzenia zaczynają gnić w jamie ustnej, wytwarzając nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, w miarę jak na zębach osadza się płytka nazębna, bakterie te mogą prowadzić do podrażnień, a nawet do infekcji. Choroby przyzębia mogą zwiększać występowanie halitozy.

Jeśli chcesz uniknąć nieświeżego oddechu, pamiętaj o szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie i nitkowaniu zębów raz dziennie. Kiedy szczotkujesz zęby, upewnij się, że szorowałeś język i wszystkie powierzchnie zębów. Dodatkowo, regularnie spotkaj się z dentystą, aby upewnić się, że otrzymujesz profesjonalne środki czyszczące i wszelkie zabiegi, których potrzebujesz, aby utrzymać jamę ustną zdrową i pozbawioną zapachu.

Unikaj pokarmów z niedobrym oddechem (Bad Breath Foods)

Niektóre potrawy sprzyjają powstawaniu przykrego zapachu z ust, nawet jeśli masz niesamowitą rutynę pielęgnacji jamy ustnej. Pokarmy takie jak czosnek i cebula mają związki, które dostają się do krwiobiegu i kiedy te związki przedostają się do płuc, wpływają na zapach twojego oddechu.

Jeśli chcesz zachować świeżość swojego oddechu, unikanie tych produktów może pomóc.

Walka z suchymi ustami

Wiele osób cierpi na suchość w ustach. Ponieważ ślina pomaga wypłukać cząsteczki jedzenia, które mogą powodować nieświeży oddech, suchość w jamie ustnej może utrudniać uniknięcie halitozy.

Suchość w jamie ustnej może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym podstawowym odwodnieniem, lekami, a nawet pewnymi stanami chorobowymi. Aby walczyć z tym zjawiskiem, należy pić dużo wody i rozważyć zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej przeznaczonego dla osób cierpiących na suchość w ustach, ponieważ może to zmienić ich sytuację.

Rzuć tytoń

Zarówno palone, jak i bezdymne odmiany tytoniu mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu. Mają one nie tylko wpływ na zapach dochodzący z ust, ale mogą również wpływać na zapach powietrza opuszczającego płuca.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem walki z tym źródłem przykrego zapachu z ust jest zaprzestanie używania tytoniu. Wszystko inne nie usuwa głównego źródła nieprzyjemnego zapachu, więc w najlepszym wypadku rozwiązania są tymczasowe.

Odwiedź swojego dentystę

Jeśli masz nieświeży oddech i nie możesz zidentyfikować źródła, lub po prostu nie byłeś u dentysty w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, teraz jest idealny moment, aby się umówić. Może on przeprowadzić dokładne badanie kontrolne i pomóc w znalezieniu trwałego rozwiązania, zapewniając, że Twój oddech będzie zawsze najświeższy.