• Środa, 29 maja 2024

Nadal możesz mieć ubytki na diecie Paleo!

Dieta paleo to styl życia oparty na odżywianiu, który obejmuje tylko te rodzaje żywności, do których mieli dostęp ludzie z epoki paleolitu (a.k.a. jaskiniowcy). Wśród wielu innych korzyści zdrowotnych, wiele osób, które popierają dietę paleo, twierdzi również, że może ona zapobiegać próchnicy zębów. Okazuje się jednak, że może to nie być prawdą.

Logika stojąca za tą teorią ma sens. Starożytni ludzie jedli głównie mięso dzikich zwierząt, nasiona, orzechy i owoce. Przez lata paleontolodzy i antropolodzy byli zgodni co do tego, że starożytni ludzie mieli o wiele mniej ubytków niż współcześni, ponieważ ich dieta była uboga w powodujące próchnicę cukry i węglowodany. Dopiero po pojawieniu się rolnictwa zęby starożytnych szkieletów ludzkich zaczęły wykazywać wskaźniki próchnicy zębów, które przypominały ludzi współczesnych. Istota dowodów wydawała się być taka, że gdy ludzie zaczęli spożywać udomowioną pszenicę i nabiał od udomowionych zwierząt, nasze zęby zaczęły płacić cenę, mimo że miały bardziej stabilne źródło pożywienia.

dieta paleo

Osoby stosujące dietę paleo logicznie zakładają, że jeśli będą trzymać się diety przed-agrarnej, nie będą musiały tak często odwiedzać dentysty, aby naprawić problemy z zębami. Choć gorąco polecamy dietę bogatą w dobre tłuszcze i białka, a ubogą w cukier, taką jak dieta paleo, musimy podkreślić, że nie uodparnia ona na próchnicę zębów. I okazuje się, że było to prawdą również dla starożytnych ludzi.

Ostatnie dowody ze starożytnego miejsca pochówku w Maroku ujawniły populację łowców-zbieraczy sprzed około 15 000 lat, u których próchnica zębów była tak samo powszechna jak u współczesnych ludzi. Wyjaśnienie jest takie, że w przeciwieństwie do niektórych populacji paleo, ludzie ci mieli dostęp do żywności o wysokiej zawartości węglowodanów w postaci żołędzi. (Węglowodany zamieniają się w ustach w cukier, który następnie karmi bakterie wytwarzające kwasy powodujące ubytki w zębach). Pozostaje prawdą, że starożytne populacje ludzkie, które nie miały dostępu do dużej ilości węglowodanów pochodzących z pokarmów takich jak żołędzie, nie miały tego samego problemu z próchnicą zębów. Mimo to, odkrycie to obala tezę, że powszechna próchnica pojawiła się po raz pierwszy podczas rewolucji rolniczej 10 000 lat temu.

Morał z tej historii jest taki, że jeśli zamierzasz stosować dietę paleo, uważaj na to, w jaki sposób chcesz naśladować starożytnych ludzi. Nie byli oni odporni na próchnicę zębów dzięki swojej całkowicie naturalnej diecie. Nawet nasi pacjenci paleo powinni regularnie chodzić do dentysty na badania kontrolne!