• Środa, 29 maja 2024

Czym są implanty dentystyczne?

Jeśli chodzi o zastępowanie uszkodzonych lub brakujących zębów, implanty stomatologiczne są doskonałym rozwiązaniem. Są to sztuczne korzenie zębów, które stanowią podstawę dla zastąpionych zębów. W przeciwieństwie do protez zębowych, koron lub mostów, są one mocowane w kości szczęki, oferując najbardziej trwałe rozwiązanie.

Dla dalszego wyjaśnienia implant stomatologiczny jest w zasadzie metalem w kształcie śruby umieszczonym w korzeniu brakującego zęba. Po umieszczeniu metalu, sztuczny ząb lub korona, które wyglądają jak pozostałe zęby, są umieszczane bezpośrednio na metalu. Podobnie implanty stomatologiczne mogą być stosowane jako fundamenty lub podstawy mostów lub protez. Mogą być one wykorzystywane do zastąpienia pojedynczego zęba lub zestawu zębów.

Elementy składowe implantów dentystycznych

Implanty dentystyczne składają się z trzech części: implantu, zaczepu i korony. Jak wspomniano wcześniej, implant jest podstawową śrubą, która na stałe mocuje się do szczęki, zapewniając mocne uziemienie nowych zębów.

Łącznik działa jak łącznik pomiędzy implantem a zębem zastępczym. Jest to stały, ale usuwalny uchwyt zęba lub zestawu zębów. Wreszcie, korona jest zębem zastępczym wykonanym z porcelany lub cyrkonu. Jest to jedyna część, którą inni mogą zobaczyć i jest ona wykonana tak, aby była trwała i pasowała do Twojej twarzy.

Kiedy Implanty stomatologiczne mogą być dla Ciebie odpowiednie

Implanty stomatologiczne mogą być stosowane w różnych sytuacjach w celu zaspokojenia różnego rodzaju potrzeb terapeutycznych. Jeśli brakuje Państwu jednego lub więcej zębów, a kość szczękowa osiągnęła dojrzałość, implanty mogą być dla Państwa możliwością. Lekarz stomatolog może sprawdzić, czy posiadasz wystarczającą ilość kości do zamocowania implantów lub określić, czy konieczne jest przeszczepienie kości. Dentysta musi również sprawdzić, czy pacjent ma zdrowe tkanki jamy ustnej i czy jego stan zdrowia wpływa na gojenie się kości. Wiele różnych czynników może mieć wpływ na długość procesu i plan leczenia, jeśli Ty i Twój stomatolog zgodzicie się, że jesteście dobrym kandydatem do wszczepienia implantów stomatologicznych.

Przygotowanie do procesu

Jeśli Ty i Twój dentysta zdecydujecie się na implanty dentystyczne, jest kilka rzeczy, które mogą być pomocne w przygotowaniu się do tego procesu. Wiele razy dentysta zaczyna od dokładnego badania stomatologicznego lub prześwietlenia, a może nawet od modeli wykonanych z Twojej struktury jamy ustnej. Dentysta może przejrzeć Twój wywiad chorobowy i zadać pytania dotyczące aktualnych leków, aby upewnić się, że jesteś dobrym kandydatem do wszczepienia implantów stomatologicznych. Po zebraniu wszelkich pomocnych informacji na Twój temat, dentysta może zaproponować plan leczenia. Ten rodzaj planu leczenia uwzględnia potrzeby i sytuację pacjenta, poszukując zdrowego rozwiązania dla jego potrzeb stomatologicznych.

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy omówić z lekarzem stomatologiem leczenie z zastosowaniem implantów stomatologicznych. Będzie on w stanie określić, czy implanty stomatologiczne są odpowiednie dla pacjenta.