• Środa, 24 kwietnia 2024

Tłumaczenie tęczy Kolorów plamki Zębowej

O ile przebarwienia na zębach nie występują we wszystkich kolorach tęczy, to występują w kilku, a każde z nich może oznaczać coś innego o stanie Twojego uśmiechu i tym, co możesz z nim zrobić. Oto Twój przewodnik kolorów na temat przebarwień zębów.

Żółte plamy

Najczęstszą przyczyną żółtych zębów jest picie ciemnych napojów, takich jak herbata, kawa, czy wino. Oczywiście, palenie tytoniu lub żucie powoduje również żółknięcie zębów.

Żółte zęby mogą być również po prostu brudne. Płytka nazębna, która gromadzi się na zębach w wyniku złej higieny zębów, często ma żółtawy kolor. Prawidłowe czyszczenie zębów poprzez szczotkowanie, nitkowanie i wizytę u higienistki może usunąć tę płytkę, ale jeśli pozostawisz ją tam na dłużej, może stać się trwałą, ciemniejszą plamą.

Podobnie jak oczy, włosy i skóra, zęby są w wielu różnych kolorach. To znaczy, że czasami kolor Twoich zębów ma więcej wspólnego z genetyką niż z Twoimi nawykami czy zdrowiem. Jeśli pochodzisz z rodziny z naturalnie żółtymi lub ciemniejszymi zębami, trudniej będzie osiągnąć idealnie białe zęby, bez względu na to, jak pilny jesteś o swojej diecie lub jak często masz zabiegi wybielania.

Żółte zęby mogą być również spowodowane starzeniem się. Twoje zęby mają dwie warstwy: twardą zewnętrzną warstwę zwaną szkliwem, która wygląda na białą, i bardziej miękką wewnętrzną warstwę zwaną zębiną, która jest bardziej żółta. W miarę starzenia się zębów szkliwo staje się cieńsze, a ponieważ jest półprzezroczyste, zębina pod nim zaczyna się pojawiać, co sprawia, że zęby wyglądają na żółte.

Brązowe plamy

Brązowe zęby są często tylko bardziej zaawansowaną wersją żółtych przebarwień, szczególnie dla osób palących. Jeśli palisz lub żujesz tytoń przez całe życie, spodziewaj się, że twoje zęby zmienią kolor z żółtego na brązowy i ciemnobrązowy. Brązowe przebarwienia mogą pojawić się również wtedy, gdy płytka nazębna pozostawiona po nieskutecznym czyszczeniu zostanie zabarwiona przez spożywane przez Ciebie jedzenie i napoje.

Jeśli widzisz brązowe plamy na zębach, możesz mieć próchnicę. Ubytki (nazywane przez stomatologów próchnicą) często pojawiają się jako białe plamy, gdy są nowe, ale mogą stać się brązowe lub czarne w miarę rozwoju próchnicy. Jeśli masz brązową plamę na zębach, zawsze powinieneś poinformować o tym dentystę.

Białe plamy

Białe plamy lub zacieki mogą być oznaką zbyt dużej ilości fluoru. Fluor jest w stomatologii, gdzie zbyt wiele dobrego może być złym zjawiskiem. Podczas gdy fluor w ogóle wzmacnia zęby, zbyt duża jego ilość może powodować przebarwienia w postaci białych plam lub smug.

Niebiesko-szare plamy

Niektóre rodzaje antybiotyków, szczególnie te zwane tetracyklinami, mogą powodować zmianę koloru zębów. Zazwyczaj jest to kolor żółty lub brązowy, ale czasami może to być szarawy lub szaroniebieski odcień. Niestety, nie ma wiele do zrobienia w sprawie barwienia tetracyklinami, ponieważ występuje ono wewnątrz zęba, a nie na powierzchni, na której działają roztwory wybielające zęby.

Dobrą wiadomością jest to, że większości rodzajów przebarwień można zapobiec dzięki regularnemu, profesjonalnemu czyszczeniu zębów i leczeniu zarówno systemem wybielania zębów w domu jak i w gabinecie (ten ostatni jest szybszy i skuteczniejszy).