• Środa, 24 kwietnia 2024

Dlaczego lasery są stosowane w stomatologii

Zastosowanie laserów w stomatologii może brzmieć trochę jak science fiction, ale w rzeczywistości jest to fakt naukowy! Technologia laserowa została po raz pierwszy zastosowana w stomatologii na początku lat 60-tych XX wieku i od tego czasu zyskuje coraz większą popularność. Najlepszą częścią laserów stomatologicznych jest to, że nie mają one tylko jednego zastosowania: lasery mogą być używane w wielu aspektach stomatologii, od diagnozy po leczenie.

Lasery mogą pomóc w wykrywaniu ubytków

Możliwe jest, że ubytek rozwija się na zębie, zanim stanie się widoczny gołym okiem. Im wcześniej ubytek zostanie wykryty, tym łatwiej jest go leczyć. Dlatego niektórzy dentyści używają lasera o niskim natężeniu do oświetlania zęba, co ułatwia wykrycie początkowego ubytku, zanim się pogorszy.

Lasery mogą pomóc w zmianie kształtu dziąseł

Zmiana kształtu lub konturu dziąseł (zwana również liftingiem dziąseł) może być zalecana z powodów medycznych lub kosmetycznych. Jednym z największych dobrodziejstw laserów w stomatologii jest to, że mogą one zastąpić skalpele. Zamiast wykonywać cięcia w dziąsłach, dentyści mogą używać wysoce precyzyjnych laserów do rozpuszczania tkanki dziąseł. Ponieważ lasery kauteryzują zamiast ciąć, kształtowanie i usuwanie dziąseł za pomocą laserów może być bardziej komfortowe, zmniejszyć krwawienie i przyspieszyć czas powrotu do zdrowia.

Lasery mogą pomóc w leczeniu choroby dziąseł

Jednym z objawów choroby dziąseł (a.k.a. zapalenie przyzębia) jest tworzenie się głębokich kieszeni pomiędzy zębami i dziąsłami. Jedną z metod leczenia przewlekłej choroby dziąseł jest skaling i root planing, podczas którego kieszenie te są czyszczone, a korzenie wygładzane, aby dziąsła mogły ponownie do nich przylegać. Badania wykazały, że dodanie lasera do tego procesu pomaga dziąsłom ponownie przylegać do zęba.

dentysta

Lasery mogą zastąpić wiertła dentystyczne

Najpopularniejszym rodzajem laserów stomatologicznych są te, które zastępują wiertła stomatologiczne. Na przykład, jeśli konieczne jest przygotowanie ubytku do naprawy, do zmiany kształtu zęba można użyć lasera zamiast wiertła. W rezultacie procedura stomatologiczna charakteryzuje się mniejszym poziomem wibracji i hałasu, co jest znacznie bardziej komfortowe.

To tylko kilka przykładów zastosowania laserów w stomatologii. Istnieje o wiele więcej zastosowań laserów, w tym dezynfekcja, trójwymiarowe skanowanie jamy ustnej i wybielanie zębów. Ogólnie rzecz biorąc, lasery stomatologiczne oferują większy komfort, szybsze gojenie i dodatkową skuteczność większości zabiegów stomatologicznych.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na: https://osemkadowyrwania.pl/