• Środa, 29 maja 2024

3 powszechne nieporozumienia dotyczące nitkowania zębów

Wiemy, że może być trudno wyrobić sobie nawyk regularnego nitkowania zębów. W końcu Twoja jama ustna może wydawać się całkiem świeża po zwykłym szczotkowaniu, na tyle, abyś mógł oszukać się, że jest całkowicie czysta i bezpieczna przed próchnicą lub chorobami dziąseł. Jednak regularne nitkowanie to jedyny sposób, aby upewnić się, że rzeczywiście całkowicie oczyściłeś swoje zęby. Oto kilka błędnych przekonań, które chcemy rozwiać, aby pomóc Ci zmotywować się do nawyków nitkowania zębów!

1. Chodzi tylko o usuwanie jedzenia

Wiemy, że są wśród nas osoby, które wyciągają nić dentystyczną tylko po zjedzeniu popcornu lub kukurydzy na kolbie. Oczywiście nić dentystyczna jest świetna do usuwania resztek zbłąkanych ziaren, ale nie chodzi tylko o duże, oczywiste kawałki jedzenia, o które musisz się martwić. Nić pomaga również usuwać płytkę nazębną, która gromadzi się między zębami, stwarzając ryzyko powstawania ubytków, nawet jeśli nie utknął tam pokarm. Jeśli regularnie używasz nici dentystycznej, wiesz już, jak zaskakująca jest ilość rzeczy, które możesz wyczyścić spomiędzy zębów, nawet jeśli nie zatopiłeś ich w niczym szczególnie nieporządnym tego dnia.

2. Nie ma sensu zaczynać teraz

Jest mnóstwo dorosłych, którzy jeszcze nie wyrobili sobie solidnego nawyku nitkowania zębów. W wielu przypadkach ci dorośli nadal mają wszystkie swoje zęby i nie mieli żadnych problemów z próchnicą międzyzębową (próchnicą, która pojawia się między zębami). Ale to, że ktoś doszedł tak daleko bez odczuwania potrzeby nitkowania zębów, nie oznacza, że nie powinien zacząć! Po pierwsze, wczesne oznaki choroby zębów, takie jak zapalenie dziąseł (paradontoza), nie mają oczywistych objawów. Krwawienie dziąseł jest jedną z pierwszych oznak rozwoju choroby dziąseł, ale nawet jeśli Twoje zęby nie krwawią podczas szczotkowania, nie oznacza to, że nie jesteś zagrożony. Zacznij nitkować zęby już teraz, a nadal możesz mieć wszystkie własne zęby do końca życia!

3. Niewielkie krwawienie jest normalne

Jest to problem związany z doborem słów: wiele osób słyszy, że krwawienie dziąseł podczas nitkowania jest powszechne i błędnie rozumie ten fakt jako normalny. Tak, wiele osób widzi krew podczas nitkowania zębów, ale nie, to nie jest normalne. Bez względu na wszystko, ta czerwona plamka mówi Ci coś na temat zdrowia Twojej jamy ustnej, a konkretnie zdrowia Twoich dziąseł. Jeśli jest to problem, który napotykasz za każdym razem, gdy nitkujesz zęby, porozmawiaj z nami o tym, abyśmy mogli ocenić problem i opracować plan zachowania Twojego zdrowia.