• Środa, 29 maja 2024

Najlepsze bezcukrowe jedzenie, które może zniszczyć twoje zęby

Wszyscy wiemy, że picie zbyt dużej ilości słodkiego, cukrowego napoju gazowanego może powodować próchnicę zębów. Napoje gazowane powinny być jedynie okazjonalnym przysmakiem (jak babeczka czy batonik), a nie głównym źródłem nawodnienia czy kofeiny. Aby obejść ten problem i nadal cieszyć się słodkim napojem, wiele osób sięga po napoje bez cukru. Jedynym problemem jest to, że napoje gazowane bez cukru również mogą powodować próchnicę zębów!

Napoje gazowane słodzone prawdziwym cukrem lub syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy są szkodliwe dla zębów, ponieważ stanowią pożywkę dla bakterii. Bakterie te przetwarzają cukier i wytwarzają kwasy, które osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej i powodują erozję zębów.

Napoje gazowane bez cukru nie są pożywką dla bakterii powodujących próchnicę. Pomijają ten etap. Wiele napojów gazowanych bez cukru jest samo w sobie kwaśnych, co oznacza, że same napoje gazowane mogą powodować erozję zębów. Próchnica zębów występuje wtedy, gdy erozja zżera twardą, ochronną warstwę zewnętrzną zębów, odsłaniając znajdującą się pod nią miękką zębinę. W ten sposób ostatecznie powstają ubytki.

napoje

Chociaż dietetyczne napoje gazowane mogą być świetnym wyborem, jeśli chodzi o zmniejszenie ilości spożywanego cukru lub kalorii, warto pamiętać, że nie ma "łatwego wyjścia", jeśli chodzi o dobre wybory żywieniowe. Innymi słowy, napoje gazowane wszelkiego rodzaju powinny być spożywane z umiarem (w tym "napoje energetyczne"). Niemal każdy dentysta, którego zapytasz, zgodzi się, że zrównoważona dieta, która zawiera minimalną ilość cukru, przetworzonej żywności i kwaśnych pokarmów, to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Pomyśl o swojej zbilansowanej diecie jako o najlepszym możliwym rodzaju ubezpieczenia stomatologicznego (i najtańszym)!

Wiemy, że nawyk picia napojów gazowanych może być trudny do pokonania. Często to właśnie uczucie zimnych, chrupiących bąbelków sprawia, że najtrudniej jest zrezygnować z napojów gazowanych. Wierzcie lub nie, ale wiele osób uważa, że taką samą satysfakcję i orzeźwiające uczucie daje im wypicie zwykłej wody gazowanej. Należy jednak pamiętać, że woda gazowana zawiera dwutlenek węgla, który w ustach zamienia się w kwas węglowy, jest więc bardziej kwaśna niż woda niegazowana, a przez to bardziej ryzykowna dla szkliwa zębów. Kiedy szukasz orzeźwienia, zwykła woda jest zawsze najlepszym wyborem!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące wpływu Twoich ulubionych napojów na Twoje zęby, zapraszamy do rozmowy z dentystą lub higienistką stomatologiczną. Chętnie podzielimy się naszymi radami!