• Środa, 29 maja 2024

Poznaj swoje specjalizacje stomatologiczne: Protetyk

Podobnie jak ortodonta lub periodontolog, protetyk jest rodzajem dentysty, który otrzymał specjalistyczne szkolenie w konkretnym rodzaju stomatologii. Po zakończeniu edukacji w zakresie stomatologii ogólnej, protetyk kontynuuje szkolenie przez trzy dodatkowe lata w zakresie naprawy lub wymiany zębów i uzupełnień struktury szczęki. Specjalnie przeszkoleni protetycy pracują nawet z deformacjami głowy i szyi.

Protetyka to specjalność stomatologiczna zajmująca się protetyką stomatologiczną lub stomatologią protetyczną. W języku greckim "prostho" oznacza "zastąpienie" lub "dodanie", a "dont" oznacza "ząb". Więc prosthodontists są specjalnie przeszkoleni w naprawie uśmiechu, gdzie zęby są uszkodzone lub brakuje.

Możesz odwiedzić protetyk, jeśli chcesz poprawić estetykę swojego uśmiechu. Prosthodontists może naprawić swój uśmiech z wielu różnych protetyki stomatologicznej, w tym, ale nie tylko:

Mosty

Mosty są urządzenia stomatologiczne, które zastępują brakujące zęby i stworzyć "most" między zębami. Protetyczny ząb, zwany "pontic", jest przymocowany do istniejącego zęba, aby wypełnić lukę w uśmiechu.

Korony

Korony pokrywają i podtrzymują ząb, aby chronić go przed złamaniem lub odbudować już złamany ząb. Mogą one również pokryć przebarwiony ząb i są doskonałym sposobem, aby Twoje zęby mocniejsze i poprawić ich wygląd.

dentysta

Protezy zębowe

Protezy zębowe to zestaw ruchomych zębów, które zastępują brakujące zęby. Mogą one poprawić Twój uśmiech i ogólny stan zdrowia jamy ustnej, ułatwiając żucie i jedzenie oraz zapobiegając zwiotczeniu twarzy.

Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne są protetycznymi zamiennikami naturalnych zębów. Są one zakotwiczone w kości szczęki i na stałe zamocowane w jamie ustnej, wyglądają i zachowują się jak naturalne zęby.

Inlay/Onlay

Wkłady inlay i onlay zastępują stare wypełnienia. Wkład inlay jest jak zwykłe wypełnienie i mieści się wewnątrz ubytku w zębie. Wkład onlay również mieści się w ubytku, ale pokrywa również kikut zęba.

Licówki

Licówki to cienkie protezy nakładane na ząb w celu poprawy jego wyglądu lub wzmocnienia go.

Protetycy zajmują się również problemami TMJ/TMD w stawie szczękowym.

Stomatolodzy ogólni mogą wykonywać niektóre z zabiegów, które wykonują protetycy, ale protetycy specjalizują się w tych procedurach odbudowy zębów. Oni nawet regularnie prowadzić zespoły dentystów do rozwiązywania problemów stomatologicznych i skupić się na diagnozę, planowanie leczenia, rehabilitacji i utrzymania zdrowia jamy ustnej, wygląd i komfort.